Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поставиха паметна плоча в родния град на Джеймс Баучер

| обновено на 28.03.23 в 18:02
4
Снимка: Посолство на България в Ирландия

Паметна плоча на журналиста Джеймс Баучер* беше открита в родния му град Бръф, окръг Лимерик, Ирландия. Монументът е поставен по инициатива на българското посолство в Дъблин. Черната гранитна плоча с портрета на Баучер е разположена на фасадата на пощата на централната улица в Бръф. Двуезичният надпис пояснява делото на журналиста.

Церемонията по откриването протече с изказвания на посланика на България в Ирландия Гергана Караджова, на Джефри Кийтинг, първият посланик на Ирландия в България и на Пат Хайнс, председател на дружеството за историческо наследство в Бръф. 

Посланик Караджова посочи, че новият мемориал за Баучер в Ирландия е още един символ на отличните българо-ирландски отношения. Тя открои приноса за развитието на проекта на авторите на монографии за Баучер - Петко Мангачев и Мартин О’Браян и очерта житейския му път, свързан с България, заслугите и мястото му в колективната памет на българите като истински приятел на нашата страна и народ, спечелил оценката и признанието на българите със своите кореспонденции и позиции по националния въпрос в ключов исторически момент. 

Мартин О’Браян представи изработено от него информационно табло с основните моменти от живота на Баучер и представящо пълната колекция от издадените в България пощенски марки в негова чест.

Събитието беше празнично за всички в Бръф и уважено от заместник-кмета на Лимерик, общински съветници на Лимерик и градските съветници на Бръф, ученици от началните и средни училища в града. Присъстваха бившите посланици на Ирландия в България Джефри Кийтинг и Майкъл Форбс. Българската общност в Ирландия беше представена от ръководителите на българските неделни училища в Дъблин и Шанън и преподаватели по български език и култура в Тринити колидж, Дъблин. 

*Джеймс Дейвид Баучер е кореспондент на Балканите за в-к „The Times“. Живее и работи в София от 1892 до 1915 г. и винаги се е изявявал като застъпник на българската кауза. Баучер е сред най-влиятелните тогава европейски журналисти. Автор е по балканската тема за Encyclopædia Britannica.

Вижте още:
Информацията и снимките са предоставени от посолството на България в Ирландия
По публикацията работи: Марта Рос и Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Новият български православен храм „Свети Йоан Рилски

Мечтата на три поколения българи в Лондон да имат свой православен храм се сбъдва

Възкресна вечерня, оглавена от Негово Светейшество българския патриарх Даниил на 22 февруари дава начало на тържествата за освещаването на новия храм "Св. Йоан Рилски" на българската православна общност в Лондон. За сънародниците ни в Обединеното..

публикувано на 22.02.25 в 08:40

Долнослав – забравената цивилизация, по-стара от Троя и съвременник на Шумер

Преди осем хиляди години, в района на днешното българско село Долнослав се заражда една от най-загадъчните култури на Балканите. В района на  Асеновград , между равнината и планината, а рхеолози разкриват селищни могили с отпечатъци от..

публикувано на 22.02.25 в 06:30
Снимка: Иконописна школа „Благолепие“

Църковен календар - 22 февруари 2025 г.

На 22 февруари Православната църква чества Намирането на честните мощи на светите мъченици в Евгения, както и паметта на мъченик Маврикий и 70-те войни с него. Във време на гоненията против християнската вяра християните с опасност за..

публикувано на 22.02.25 в 06:00