В The Field Museum в Чикаго ще бъде открита на 31 март първата по рода си международна изложба, проследяваща развитието на някои от най-ранните земеделски общности в Югоизточна Европа до появата на племенни кралства и монархии, съобщиха от Националния исторически музей на България. “Първите владетели на Европа” представя артефакти от 11 държави на Стария континент, съхранявани в 26 музея.
Това е първото по рода си мащабно сътрудничество между Северна Америка и Югоизточна Европа. В експозицията централно място заемат 32 експоната от три български музея - Националния исторически музей и регионалните музеи в Русе и Варна. Българското участие е финансирано от фондация “Америка за България”.
Сред представяните експонати са части от Боровското сребърно съкровище от първата половина на IV в. пр. Хр., находки от могилния гроб на тракийски аристократ от Голямата могила до с. Златиница и част от най-старото обработено злато в света, открито във Варненския халколитен некропол и датирано в периода между 4600 и 4200 г. пр. Хр.
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..