През 20-те години на миналия век български градинари – ценени заради уменията си, се заселват в околностите на големите чешки градове. А за да познават децата им своите корени и роден език, създават частно българско училище.
Разказвайки 75-годишната история на Българското средно училище “Д-р Петър Берон” в Прага, директорката Мария Носикова акцентира върху пионерското дело на някогашните родолюбиви българи. И макар сегашното училище да е разкрито през 1948 г. с решение на Министерството на народната просвета, наследниците му тачат именно тях като духовни първооснователи.
“Предстои ни да отбележим юбилея на училището с много мероприятия – разказва Мария Носикова пред Радио България. – Основното от тях е празничният концерт под мотото “75 години български дух, култура и просвета в сърцето на Европа”, който ще се състои на 31 март в голямата зала на градската библиотека в Прага. След това, от 16,00 ч. до 18,00 ч. на Староместкия площад в самото сърце на града ще има открита сцена, на която многото гостуващи състави – предимно от България, ще имат възможност да се изявят. На това място ще бъде разположен също великденският базар. И тъй като се очакват много българи и не само, бихме искали да покажем най-доброто, автентично и оригинално лице на страната ни.”
За да възкресят скъпи спомени от времето, прекарано в българското училище, за първи път хора от различни поколения ще се съберат на среща на бившите възпитаници. Двама от тях – Цветелинка Малчева и Иво Рашев, успяват да издирят близо 200 някогашни ученици и на всички тях изпращат покани. “Имаме потвърждение на повече от сто души и чакаме събитието с нетърпение”, казва директорката. И докато личните победи на всеки един от тях предстои да бъдат споделени, Мария Носикова насочва вниманието към постиженията на най-младите.
“Много се гордеем с нашите спортисти, които са дошли тук, защото са приети в елитни хокейни отбори. Те също така са част от националния отбор по хокей на лед на България, а един от тях – Нино Томов, вече играе за Канада.
Гордеем се също с нашите деца, които след завършването на училище продължават образованието си както в български университети, така и в Чехия, в Германия. През м.г. много ни зарадваха наши ученици, приети в Карловия университет – един от най-елитните в Европа.”
В момента българското училище в Прага посещават 130 ученици от първи до единайсти клас. След отлива заради пандемията от коронавирус и завръщането на много семейства в страната ни, училището се радва на засилен интерес. При това не само от български деца, но и с чужд произход – арменски, сирийски, руско-полски, украински.
“Гледаме към бъдещето и към предизвикателствата, които стоят пред нас”, казва тяхната директорка. И понеже водим разговора в навечерието на изборите, ето защо е от съществено значение, според нея, да бъдем активни граждани и да пробудим съзнанието си още в училище:
“Изключително важно е всеки човек да има гражданска позиция, ако искаме наистина държавата ни да има бъдеще, да усещаме нормалността – изтъква Мария Носикова. – Ние живеем тук и правим осезателна разлика между това, което е в България, и това, което е в Чехия. И ако искаме нашата държава да върви напред, трябва не само да гласуваме, но и да заимстваме от добрия опит, който другите имат. Разликата е в икономическия стандарт, в доверието в институциите. Чехите често правят анкети, насочени към гражданското общество и една от тях представляваше допитване кои институции в страната се ползват с най-голямо доверие. На първо място те бяха посочили полицията, а на второ място – съда. Това обяснява много неща.”
Вижте още:
Снимки: БСУ “Д-р Петър Берон” - ПрагаБългарски информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
В рамките на посещението си в Сингапур от 22 до 24 ноември президентът Румен Радев се срещна с българи, които живеят и работят в азиатската държава. По неофициална информация българите в Сингапур са около 400 души. "Нашата диаспора в Сингапур заема много..