Римокатолическата църква отбелязва Възкресение Христово. В България, на север от Пловдив живее най-голямата католическа общност в България, наброяваща над 20 000 души.
Наред козунаците, характерни за нашите земи, в този край на България замесват и великденски маслени курабии, по подобие на безквасния хляб, типичен за католическата обредност. По време на службата за Възкресение Христово, те се освещават, а след това се поднасят на богатата празнична трапеза.
На празничния Великденски обяд се събират най-близките хора, защото посланието на този светъл ден е да тържествува любовта между хората, прошката, щедростта и сплотеността на семейство.
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..