Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 1979 г. в Космоса излита първият българин

Николай Рукавишников и Георги Иванов
Снимка: архив

Навършват се 44 години от полета на първия българин в Космоса. На 10 април 1979 година в 20 ч. 34 мин. на борда на ракетата "Союз 33" руснакът Николай Рукавишников и българинът Георги Иванов излитат в околоземна орбита. България става шестата нация в света, която изпраща свой представител в Космоса.

Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют-6". Сближаването протича със скорост, по-висока от предвидената. По време на корекция на траекторията прогаря горивната камера на основния двигател. Скачването се оказва невъзможно. Космическият апарат е приземен от двамата космонавти аварийно. Те прекарват в космоса 1 денонощие, 23 часа и 1 минута. Слуховете, че Рукавишников е припаднал по време на полета не са истина, разказва самият Иванов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателката на Народното събрание Наталия киселова и президентът Румен Радев

Наталия Киселова очаква КС да сложи край на спора за референдума за еврото

Конституционният съд (КС) ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ. КС е длъжен да образува дело. Спорът ще е дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично,..

публикувано на 25.05.25 в 11:39
Никола Цолов постигна престижна победа във Формула 3

Никола Цолов постигна престижна победа във Формула 3

Никола Цолов е номер едно в състезанието от Формула 3 в Монако. Той измина 27-те обиколки за 42:16.874 минути и записа рекордна пета победа в св оя клас. Цолов тръгна на старта от първа позиция, която спечели в петъчната квалификация. В нито един..

публикувано на 25.05.25 в 11:12

Срокът за Националната научна програма за полярни изследвания е удължен до края на 2027 г.

С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на..

публикувано на 25.05.25 в 10:10