Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край българския бряг на Дунав създадоха първа защитена зона за есетри

Снимка: WWF

Защитена зона до село Ветрен и езерото Сребърна пази есетрите по Дунав, съобщи еко организацията WWF.  Защитената местност „Есетрите-Ветрен“ е 2884 декара или 404 футболни игрища. По заповед на еко министерството в зоната е забранен добива на инертни материали, драгирането на дъното, изхвърлянето на отпадъци, строителството на хидросъоръжения и затварянето на странични речни ръкави.

Целта е да се опазят малките есетрови риби, които са избрали този участък от Дунав за хранене и почивка по дългия им стотици километри път към морето.

Оцелели 200 млн. години, днес есетровите риби са застрашени да изчезнат. Човешката дейност пречи на сезонната миграция на рибите. В България, Румъния, Украйна и Сърбия има пълна забрана за улов на есетри.


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 46

В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с Калинка Панчева, основател и директор на училище „Родна стряха“; Научна монография дава сведения..

публикувано на 10.04.25 в 12:00
Костадин Костадинов

МЕЧ внася вот на недоверие към правителството

Партия “Морал, единство и чест” днес внася вот на недоверие срещу правителството, съобщи в кулоарите на Народното събрание лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Депутатът уточни, че той е организиран от неговата политическа сила, която..

публикувано на 10.04.25 в 11:52

Магомед Рамазанов стана европейски шампион в Братислава

Олимпийският шампион Магомед Рамазанов спечели европейската титла по борба в категория до 86 кг свободен стил на шампионата в Братислава. В изключително оспорваната финална схватка българският състезател победи с 9:5 участващия с..

публикувано на 10.04.25 в 09:33