"Оттука започва България – пет пръста в железен юмрук.
Обвързани с древно предание, калени в поход и труд!"
Така започва химнът на град Шумен, възпяващ епичното начало на Българската държава, основана през 681 г., в околностите на днешния град. Наблизо са разпилени останките от древните български столици Плиска и Велики Преслав. А само на 17 км от центъра на Шумен, високо в скалите, е изваян “Мадарският конник” – единственият в Европа монументален каменен релеф от VIII в., включен в листа на световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО. Конникът е част от историко-археологическия резерват "Мадара", известен още като "Българската Троя", заради невероятното богатство от паметници от IV хилядолетие пр. Хр. до XV век. Районът е осеян със скални манастири от ранното средновековие, както и с природни забележителности, достъпни чрез специални маршрути.
Светлана Джанкова от местния Туристически информационен център ни препоръчва да се качим на Шуменското плато:
"На територията на Шуменското плато се намират два скални манастира - Константиновият и Ханкрумовският. Всеки един от тях е свързан с различни периоди от отшелническия живот по нашите земи. Част от скалните ни манастири са от VIII в., а другите са от XIV в. и са свързани с исихазма.
Не по-малък интерес представлява изграденият, в чест на 1300 годишнината от основаването на България, паметник „Създатели на българската държава“. Освен това, на платото се намира Шуменската крепост, откъдето е започнал да се развива днешният град“, добавя Светлана Джанкова.
Крепостта е разрушена през 1444 година. В наши дни, малка част от нея е възстановена. Има музей, в който са изложени открити на територията ѝ артефакти, в т.ч. и надпис от XIV в., споменаващ за първи път името на днешния град Шумен. Гледката, която се открива от върха на крепостта, е още една причина да я посетите:
"От крепостта, като на длан, се разкрива целият град. Вижда се добре запазената му част, с османските паметници на архитектурата, часовниковата кула, чешмите, безистенът - най-старата сграда в нашия град, създадена от Дубровнически търговци през XVI в., както и много храмове на различни религии, защото в Шумен има толерантност между представителите на различните общности", казва Светлана Джанкова.
Ако обичате природата и пешеходните преходи, тази част на Североизточна България ще ви се стори рай – природни резервати, изпъстрени с дъхави цветя и билки, пещери и карстови образувания, стрелнали се към небето скали, над които кръжат редки видове птици…
"Напролет идват туристи, за да наблюдават цъфтенето на орхидеите" - казва Светлана Джанкова и препоръчва да се обърнете към дирекцията на Шуменското плато, откъдето ще ви предоставят услугите на планински водач или специални карти с маршрутите до археологическите и природните чудеса в околностите.
Вижте още:
Снимки: ТИЦ Шумен, Любомир Лазаров, bulgariatravel.org
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..