Холокостът, спасяването на българските евреи и предприетите от България мерки за предотвратяване и противодействие на съвременни прояви на антисемитизъм и етническа нетолерантност бяха в центъра на изказването на генералния консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов на форум, организиран от Адвокатската асоциация на Ню Йорк (New York City Bar Association). Събитието беше посветено на отражението на Холокоста и проявите на антисемитизъм в исторически и съвременен план, а нашият дипломат беше сред основните докладчици в него.
New York City Bar Association, основана през 1870 г., е доброволна асоциация на адвокати и студенти по право. От 1896 г. седалището на организацията е в забележителна историческа сграда на 44-та улица, между Пето и Шесто авеню в Манхатън. Днес асоциацията е с над 23 000 членове, а една от основните ѝ мисии е да насърчава и да поддържа върховенството на закона и достъпа до правосъдие за по-справедливо общество. В дългата си история организацията е отстоявала редица обществени и правни каузи, сред които и защитаваните от Мартин Лутър Кинг граждански права на афроамериканците в Америка.
На форума за Холокоста генералният ни консул Ангел Ангелов е засегнал темата за спасяването на българските евреи и за стъпките, предприети от българското правителство в днешно време за предотвратяване и противодействие на съвременните прояви на антисемитизъм, расизъм и нетолерантност, научаваме от фейсбук страницата на Генералното консулство на България в Ню Йорк. Той е информирал участниците за събитията, които дипломатическата ни мисия организира в памет на жертвите на Холокоста и в годината, в която отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, като ги е поканил да присъстват на насрочената за 24 април т.г. прожекция на документалния филм „Въпрос на оцеляване“ на режисьора Елка Николова.
Снимки: Генерално консулство на България в Ню Йорк
Българската поетеса Здравка Славенова представя в Канада новата си книга "По хълмовете на духа". Пред БТА авторката сподели, че книгата е посветена на корена, на хората от рода, на родния край и родината. " Вдъхновявала ме е искрената любов и..
Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..