Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата за спасяването на българските евреи – част от форум в Ню Йорк

Консул Ангел Ангелов на форум в Ню Йорк
Снимка: Генер.консулство Ню Йорк

Холокостът, спасяването на българските евреи и предприетите от България мерки за предотвратяване и противодействие на съвременни прояви на антисемитизъм и етническа нетолерантност бяха в центъра на изказването на генералния консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов на форум, организиран от Адвокатската асоциация на Ню Йорк (New York City Bar Association). Събитието беше посветено на отражението на Холокоста и проявите на антисемитизъм в исторически и съвременен план, а нашият дипломат беше сред основните докладчици в него.


New York City Bar Association, основана през 1870 г., е доброволна асоциация на адвокати и студенти по право. От 1896 г. седалището на организацията е в забележителна историческа сграда на 44-та улица, между Пето и Шесто авеню в Манхатън. Днес асоциацията е с над 23 000 членове, а една от основните ѝ мисии е да насърчава и да поддържа върховенството на закона и достъпа до правосъдие за по-справедливо общество. В дългата си история организацията е отстоявала редица обществени и правни каузи, сред които и защитаваните от Мартин Лутър Кинг граждански права на афроамериканците в Америка.


На форума за Холокоста генералният ни консул Ангел Ангелов е засегнал темата за спасяването на българските евреи и за стъпките, предприети от българското правителство в днешно време за предотвратяване и противодействие на съвременните прояви на антисемитизъм, расизъм и нетолерантност, научаваме от фейсбук страницата на Генералното консулство на България в Ню Йорк. Той е информирал участниците за събитията, които дипломатическата ни мисия организира в памет на жертвите на Холокоста и в годината, в която отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, като ги е поканил да присъстват на насрочената за 24 април т.г. прожекция на документалния филм „Въпрос на оцеляване“ на режисьора Елка Николова. 

Снимки: Генерално консулство на България в Ню Йорк

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на Република България в Ханой

Деца в Ханой нарисуваха приятелството между България и Виетнам

Посолството на България в Ханой провежда конкурс за детски рисунки "През детските очи: едно приятелство без граници", посветен на 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Виетнам. "Радостни сме, че много..

публикувано на 08.08.25 в 18:01

Крачка напред към програмата за подпомагане на желаещи да се установят в България

Агенцията по заетостта кандидатства по програма "Развитие на човешките ресурси" по мярката "Избирам България" , като целта е да се създадат условия и стимули за трайно установяване в България на българи, живеещи в чужбина, хора с български произход и..

публикувано на 08.08.25 в 17:02

Обсъжда се въвеждането на български матури в училищата зад граница

На 6 август 2025 г., в посолството на България в Лондон, посланикът на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия Тихомир Стойчев се срещна със Снежина Мечева, почетен член на АБУЧ. Двамата са обсъдили възобновяването на усилията..

публикувано на 08.08.25 в 15:30