Днес се навършват 100 г. от рождението на композитора Петър Ступел. Роден на 27 април 1923 г. в София, той продължава традицията в семейството на професионални музиканти – учи пиано от ранна възраст и завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров" като ученик по пиано на проф. Андрей Стоянов и композиция в курсовете по композиция (бъдещата катедра по композиция) при проф. Панчо Владигеров. Рано спечелил слава като отличен пианист и композитор, след дипломирането си специализира в Музикалната академия "Ференц Лист" в Будапеща – пиано и композиция.
Началото на професионалния му път е обвързано с Детската редакция на Радио София.
Петър Ступел е автор на редица популярни детски песни, най-известни от които остават "Зайченцето бяло" и "Аз съм Сънчо", която създава заедно с Димитър Николов Спасов за телевизионното предаване "Лека нощ, деца" на Българската национална телевизия.
В творчеството му фигурират още класически произведения, музика към филми, но и много забавни песни, превърнали се в шлагери (като "Снегът на спомена", "Веселина" и др.).
Ще си спомним за Петър Ступел с песента "Закъснели срещи" по негова музика и стихове на Петър Караангов, в изпълнение на Мария Нейкова и Михаил Белчев, спечелила Първа награда на фестивала "Златният Орфей" през 1969 г.
„Кратки срещи в непознати улици.
Във градчета с разцъфтели люляци.
Само миг и ние ще сме влюбени.
Само миг, о, мигове изгубени…“
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..
Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак. Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..