Морският транспорт е гръбнакът на икономиката за една държава, като приблизително 80% от световната търговия се осъществява по море. Затова и сред основните цели на Европейската транспортна политика е да стимулира използването на този вид транспорт, заради неговата екологичност, енергийна ефективност, сигурност и висока товароподемност. На 18 май се навършват точно 120 години от откриването на първото българско съвременно пристанище в Бургас. Четири години по-рано, през 1899 г., е запален белият бургаски фар – първият български пристанищен фар.
Решението за изграждане на пристанище Бургас е взето с указ №7 от 20 декември 1894г. на Княз Фердинанд І, който лично акостира с кораба „Надежда“ на 18 май 1903 година и открива порта.
"Морската гара е символ на модерен Бургас, на развитието на региона, но е и част от личната история на поколения бургазлии! Днес пристанището е визитна картичка на нашия град и заема важно място в икономиката на областта – отбелязва на днешния празник директорът на пристанището Диян Димов. – Дори в най-тежката световна криза за последните десетилетия, причинена от пандемията от Ковид-19, пристанището в морския град не е спирало работа нито за ден и отбелязваме юбилея с близо 15% увеличен товарооборот и добри финансови резултати" – допълва той пред Даниела Костадинова, кореспондент на БНР в Бургас.
Годишнината днес се отбелязва и с валидирането на тематична пощенска марка "120 години пристанище Бургас". Автор на филателното издание е ректорът на националната художествена академия проф. Георги Янков, а "Български пощи" разкриват и временен пощенски пункт, откъдето ще може да се закупи юбилейната марка. Ще бъдат открити и две изложби с фотографии и картини на бургаското пристанище и в галерия "Ателие".
"В програмата е включена изложба от много ценни картини на известни български автори, които са отразявали в творчеството си пристанището, като символ на надеждата и развитието на българската икономика – разказва Диян Димов. – Подбраните картини са предимно на автори, свързани с морската столица на България, където са родени, живели или творили. Сред най-новите художествени придобивки на пристанището, които също ще бъдат изложени, са платна на съвременния американо-френски импресионист Дуайв и на доц. Димо Колибаров, директор на филиала на НХА-Бургас."
Втората изложба е външна и е подредена на Вълнолома. Тя е посветена на строителството, развитието и промените в бургаския порт. Върху 32 пана са показани архивни снимки, запечатали моменти от издаването на Указа на княз Фердинанд за построяването му, откриването, строителството на новите терминали до най-привлекателната му част – Зоната за обществен достъп.
"Тази година е емблематична за морската гара. Само след няколко месеца (10-13 октомври 2023 г) "Пристанище Бургас" ще бъде домакин на 63-та Генерална асамблея на "MedCruise" – Асоциация на средиземноморските круизни пристанища. Това е най-голямата круизна асоциация в Европа, създадена през 1996 г., за да насърчава круизната индустрия в Средиземно море и прилежащите му морета. В нея членуват 22 държави от три различни континента – Африка, Азия и Европа, както и повече от 150 пристанища и 47 асоциирани членове. Нашето домакинство показва, че пристанището ни е с изключително важно значение на световната карта на морската индустрия и Бургас ще се превърне в круизната столица на света през месец октомври. Искам наистина да покажем, че Порт Бургас е интересна и привлекателна дестинация за туристическия бранш. Развитието на пристанището през последните 120-години показва вярната посока, в която се движим“, категоричен е Диян Димов.
А плановете за близкото бъдеще са свързани с изграждането на 900 нови стоянки за лодки и яхти, развитие на "Южнобългарски Морски Образователен Център" за ученици, открит през 2015 година по европейски проект, както и развитие на терминал „Бургас-Изток- 1“, с който ще се достигнат историческите граници на пристанището от неговото създаване през 1903 година.
Съставила: Весела Кръстева
Снимки: БТА, Facebook/nhaburgas, port-burgas.bg
За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..
На 21 нември от 10:00 часа италианският майстор-готвач Даниеле Приори, заедно с 10 млади хора с интелектуални затруднения ще приготви италиански обяд в Дневен център „Светове“ на Фондация „Светът на Мария“. Приори и младежите ще сготвят по неаполска..
Във вторник от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. Дъжд ще вали на много места в западните райони и Дунавската равнина, а по високите полета на Западна България и Предбалкана бързо ще премине в сняг. Валежите още в сутрешните..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..