Княгиня Мария Луиза, дъщеря на цар Борис III, отправи чрез българското посолство в Белград писмо до Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и Община Босилеград. В него дава съгласие за връщане на началното име на Гимназията в Босилеград – „Княгиня Мария Луиза”. Над 30 години училището се нарича само Гимназия, а от откриването през 1941 г., няколко пъти е сменяла името си. Община Босилеград и Националният съвет на българското малцинство в Сърбия миналата година задвижиха инициативата за връщане на първоначалното име.
Стефан Стойков, председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и зам.-кмет на Община Босилеград, каза, че очаква до края на юни Общнският съвет на Босилеград да реши за промяна на името, след което ще се поиска съгласие от сръбското министетството на образованието за промяна на името.
Очакванията са от новата учебна година, през септември, Гимназията в Босилеград отново да носи първото си име „Княгиня Мария Луиза“, предава БТА.
Етнографската стая "Народна къща" в укринското село Табаки, Болградска община, кани жителите на населеното място да се включат в пресъздаването на българския народен обичай Лазаруване, предаде БТА. Според информация от Общината, обредното..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..
За осми път се организира информационна кампания на висшите училища в България, насочена към младежи от българските общности зад граница. Организатор е..