"Когато момчето става мъж…" Така е озаглавена изложбата, в която Националният етнографски музей припомня битието в казармата през "онези 45 години". В продължение на два месеца, от 20 юни до 20 август, експозицията може да бъде разгледана в централното фоайе на бившия Княжески дворец в София. Представена е сбирка от автентични предмети от изследвания период – униформи, знаци и емблеми на видове и родове войски, войнишко снаряжение, лични вещи, както и документи и интересни фотографии.
За да допълнят картината от преживяното, в информационни табла са поместени и цитати от разкази на отслужили наборна военна служба мъже, с техните лични изживявания в казармата."Чрез тази експозиция правя опит да представя темата за казармата, която вълнува поколения българи (не само мъже, а и жени) по един по-популярен, но и достатъчно сериозен начин", коментира авторът на изложбата гл. ас. д-р Илия Вълев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.
Като човек, който не е отбивал наборна военна служба, авторът имал доста въпроси за ролята на казармата в житейския път на мъжа и намира не малко отговори, които се е опитал да обясни в изследванията си, включително и в изложбата.
Във фоторамка е поставена първата страница на военно-отчетна книжка. За по-малките посетители е предвидена и развлекателната игра "Постави правилно каската на войника". Сред изложените предмети са: обувки "цинтарки", т.нар. "нож на дневалния", паласки, мешка с бойна готовност, подаръци към новобранеца, получени на новобранската му вечер, дори хигиенни и козметични принадлежности, използвани от мъжа в казармата.
Вижте още:
Снимки: БТАСъставила: Дарина Григорова
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е..