Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната ни църква отбелязва деня на св. Паисий Хилендарски

Снимка: Иво Иванов

На 19-ти юни Българската Православна църква почита българския просветител Паисий Хилендарски – създател на „История Славянобългарска“ – едно от най-ценните български наследства.

Светогорският монах e сред значимите фигури в историята на българската църква, история и култура, посветили живота си на съхранението на българския език и култура, в трудната за България историческа епоха на османско владичество. Той бил убеден, че културата(историята) и езикът са двата фундаментални елемента за запазването на националната идентичност на българския народ. Това е и причината историци и изследователи да го считат за основоположник на Българското възраждане, народен будител и изразител на идеите за национално освобождение на българския народ. С труда си за съхраняването на българската история, св. Паисий Хилендарски остава един от най-важните символи на българската национална идентичност и култура.

Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 24 юли 2025 г.

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир , където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали..

публикувано на 24.07.25 в 06:00

Църковен календар – 23 юли 2025 г.

На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..

публикувано на 23.07.25 в 06:00
Част от скалните обители в района са достъпни за туристите

Долината на монасите – по следите на скалните църкви в Поломието

В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..

публикувано на 22.07.25 в 08:55