Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на Еньовден "небето се отваря"

Снимка: БГНЕС

Празникът Еньовден се отбелязва винаги на 24 юни, когато църквата почита рождението на Св. Йоан Кръстител. Фолклорната традиция е свързана с деня на лятното слънцестоене, когато слънцето "трепти" и "играе" на изгрев и се отправя към зимата. Християнизираната народна представа е за Свети Еньо, който си облича кожуха и отива да донесе зимата, кърпи си кожуха или отива за сняг.  

Според вярванията, в полунощ срещу Еньовден "небето се отваря"; звездите "слизат на земята", омайват тревите и цветята и им придават лечебна магическа сила… Явяват се свръхестествени същества – вампири, змейове и самодиви. Момите и невестите посрещат изгрева и гадаят по сянката си за здраве и живот през годината, нестинарите в Странджа играят върху огън, на други места се палят обредни огньове – проекция на небесния огън – Слънцето.

Еньовден е чакан празник в софийското село Долни Богров. Там жените се обличат в бели ризи и рано сутрин тръгват да събират билки, които в района са много разнообразни. За тази традиция разказва и материалът от съкровищницата на Радио България.

На Еньовден имен ден празнуват Еньо, Енчо, Яна, Янка, Янко, Янчо.

А ние ги поздравяваме в аванс с песента "Елин-пелин" в изпълнение на Анастасия Костова – емблематична изпълнителка на народни песни от добруджанската фолклорна област. Репертоарът на Анастасия Костова се състои от над 250 народни песни, по-голямата част от които се пазят в Златния фонд на БНР. "Елин-пелин" е сред най-популярните.

Текст: Красимир Мартинов

По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15