Китайската традиция оживя в рамките на първия двудневен Фестивал на драконовите лодки у нас, който е част множеството събития в програмата „Лято с китайската култура в България“ (юни-август).
Колоритната надпревара предизвика интереса на ентусиастите – повече от 20 екипажа от по 10 или 20 гребци премериха сили в съревнованието за синхронно гребане и бързина.
Спортната проява има за цел да популяризира този спорт у нас, тъй като през 2025 година България ще бъде домакин на Световното клубно състезание с Драконови лодки. То ще се проведе в крайдунавския ни град Русе, където се очаква да пристигнатнад 100 екипа и близо 40 000 ентусиасти от цял свят.
Неизкушените от спортната надпревара имаха възможност да се запознаят с традиционни китайски игри, занаяти, облекло и кухня – демонстрациите бяха част от програмата на Фестивала на драконовите лодки край Панчарево.
„Надяваме се, че всяко едно събитие от културния календар на това лято ще остави уникален отпечатък в културния обмен между България и Китай, ще накара сърцето на всеки участник да бие в синхрон и ще предизвика нестихващ отзвук“, казват организаторите от Посолството на КНР в България и Китайския културен център в София.
Вижте какво още предстои:
Текст: Елена Каркаланова
Снимки: БГНЕС и Елена Каркаланова
Село Делчево е разположено в подножието на Пирин, на 10 километра от град Гоце Делчев. То привлича туристите със запазена старинна архитектура и красиви планинарски маршрути. Съхранени са и много традиции, като Празника на виното през..
Подземният минен музей е един от най-необичайните музеи в България, част от 100-те национални туристически обекта и уникален за Балканския полуостров. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас – "Старите..
Хиляди миряни в цялата страна посрещнаха светлото Възкресение Христово и участваха в празничните служби. Кулминацията на тържествата беше богослужението под предстоятелството на Негово светейшество българския патриарх Неофит в катедралния храм "Св...