Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската следа в австрийското селище Пулгарн

Снимка: архив

През ХХ век италианският изследовател д-р Винченцо д’Амико пише, че повече от 700 селища в Италия са основани от прабългари. Трудовете му по тази тема се пазят и днес в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Причината прабългарите да се заселят по тези земи в началото на VII век е, че те бягат от Аварския хаганат след династичен спор. Около 9000 от тях се отправят към Бавария, но по заповед на франкския крал Дагоберт мнозина са избити. Предполага се, че костите им се пазят в манастира „Санкт Флориан“, който се намира на 10 километра от Линц. По-голяма част от спасилите се българи, начело с хан Алцек, успяват да преминат през земите на алпийските славяни, предци на днешните словенци, и намират убежище в Северна Италия. Впоследствие са заселени от лангобардите в района на Беневенто.

Две групи българи обаче остават в Бавария. Част от тях се заселват в Залцбург, а другите – недалеч от днешния Линц. Именно с тяхната, по-малко познатата история, ще ви запознаем с помощта на нашия събеседник Димитър Дунков. Той е един от първите преподаватели в българското неделно училище „Орфей“ в Линц. Към темата с българското присъствие по тези земи през вековете го насочва възрастен австриец, който посещава ръководения от Дунков курс по български език за чужденци. От него сънародникът ни научава, че на 6 километра от Линц се намира селището Пулгарн, за което се смята, че е основано от българи.

След проучвания, които прави в областния музей и библиотеката на град Линц, Димитър Дунков разказва историята в няколко публикации, които излизат преди повече от 10 години в списание „Българите в Австрия“.

„В средата на VII век местното население около Линц е било смесено между немскоезични и славяни. Именно местните хора назовават селището на новодошлите Булгарн – обяснява Димитър Дунков – Името се извежда от баварското название на българите – булгара. Установилите се в Залцбург Алцеокови българи се християнизират. Част от тях стават монаси в близките до града манастири. Монаси от Залцбургския манастир „Санкт Петер“ са изпратени в Булгарн, за да основат там обител в област, граничеща с Аварския хаганат. Логично е да се предположи, че тези монаси са били потомци на Алцековите българи и са запазили това в паметта си. Основаната обител също е наречена Булгарн – българския манастир.“

Проучванията, които прави нашият сънародник, го отвеждат и до човека, споменал за първи път името на селището и манастира край него:

„Най-ранното споменаване на селото и манастира прави епископът на Пасау в Бавария през 1111 година. За изминалите дотогава почти четири века жителите му вече са германизирани и християнизирани. През XIII-XIVвек за селището и манастира започва подем. През 1303 година, заедно с изградения лазарет, те преминават под патронажа на виенския орден „Свети Дух“. През 1328 година е основан и женски манастир, с което се оформя цял манастирски комплекс. През 1342 година двойният манастир – мъжки и женски, става самостоятелен, но през следващите векове има доста трудна съдба. През 1609 година унгарският крал Матиаш Корвин предава манастира на Ордена на йезуитите в Линц и той е рекатолизиран.“


Каква е съдбата на мястото днес?

Селището Пулгарн днес се намира в подстъпите към Бохемската гора и на около километър от река Дунав, в посока към Чехия. Уютно и тихо населено място, което е едно от най-предпочитаните места за живеене в предградията на град Линц.

До неотдавна в манастира са се извършвали богослужения и са изнасяни концерти с църковна музика, но от пет години целият комплекс е преустроен и превърнат в хотелски комплекс с конферентен център. Олтарът и църковната утвар обаче са запазени и се намират в Областния музей в град Линц, разказа сънародникът ни Димитър Дунков.


Вижте още:

Снимки: архив, Димитър Дунков


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София Байрактаров

София Байрактаров спечели злато с отбора на САЩ по синхронно фигурно пързаляне

17-годишната българка София Байрактаров е част от отбора Teams Elite на САЩ, който спечели злато на Световно първенство по синхронно фигурно пързаляне за юноши и девойки - 2025 г. в Гьотеборг, Швеция. За това информира сайтът "BG VOICE". Следва да..

публикувано на 27.03.25 в 16:03

В САЩ продължава Околосветското турне на БТР, предстоят и срещи с българите в Канада

"Атланта, благодарим ви, бяхте страхотни! На 27.03 сме в Ню Йорк". С това възклицание рокаджиите от БТР анонсираха във Фейсбук следващия си концерт – част от Околосветско турне 2025 по случай 30-годишнината на легендарната група. След концертите..

публикувано на 27.03.25 в 08:10

Пианистът Кирил Кутин става почетен консул на България в Ставангер

Почетно консулство на България се открива в град Ставангер , Кралство Норвегия, реши на днешното си заседание правителството. Консулският окръг обхваща областите Руголанд (с център Ставангер), Вестланд (с център Берген) и Агдер (с център..

публикувано на 26.03.25 в 13:54