Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Босилеград почетоха паметта на български военни и откриха изложба на БАН

Снимка: glaspress.rs

Представители на Културно-информационен център „Босилеград“, на Демократичния съюз на българите и на Сдружение „Глас“ почетоха паметта на петима български офицери от Шести конен полк и поднесоха цветя в Босилеград пред паметните плочи на българските военни.

Полковник Иларион Танев, поручик Станислав Стефанов, поручик Асен Минков, подпоручик Контев и вахмистър Христо Владов губят живота си, след като на 28 юни 1913 г. се сблъскват в центъра на Босилеград със сръбски военни от Десети пехотен полк. В сражението падат жертви и от двете страни. Петимата български офицери са пленени и разстреляни, въпреки международните конвенции. Събитията са документирани в Карнегиевата анкета. През 2013 г. по повод стогодишнината от събитията през Междусъюзническата война, български организации от Босилеград поставиха паметни плочи с имената на офицерите и от десет години почитат паметта им. 

На 28 юни, когато в Сърбия се чества Видовден Институтът за етнология и фолклористика при Българската академия на науките (БАН) трябваше да открие в салона на Културно-информационен център „Босилеград” изложба на тема „Българско културно наследство в чужбина: места и практики“. Председателят на Културно-информационен център „Босилеград“ Иван Николов съобщи за БГ Свят на БТА, че те са били спрени от служители на Граничен контролно-пропускателен пункт „Рибарци – Олтоманци“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20

Барабанистът Иван Димов отваря дома си край Цюрих за артисти от България

"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени..

публикувано на 07.02.25 в 12:45
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45