Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Босилеград почетоха паметта на български военни и откриха изложба на БАН

Снимка: glaspress.rs

Представители на Културно-информационен център „Босилеград“, на Демократичния съюз на българите и на Сдружение „Глас“ почетоха паметта на петима български офицери от Шести конен полк и поднесоха цветя в Босилеград пред паметните плочи на българските военни.

Полковник Иларион Танев, поручик Станислав Стефанов, поручик Асен Минков, подпоручик Контев и вахмистър Христо Владов губят живота си, след като на 28 юни 1913 г. се сблъскват в центъра на Босилеград със сръбски военни от Десети пехотен полк. В сражението падат жертви и от двете страни. Петимата български офицери са пленени и разстреляни, въпреки международните конвенции. Събитията са документирани в Карнегиевата анкета. През 2013 г. по повод стогодишнината от събитията през Междусъюзническата война, български организации от Босилеград поставиха паметни плочи с имената на офицерите и от десет години почитат паметта им. 

На 28 юни, когато в Сърбия се чества Видовден Институтът за етнология и фолклористика при Българската академия на науките (БАН) трябваше да открие в салона на Културно-информационен център „Босилеград” изложба на тема „Българско културно наследство в чужбина: места и практики“. Председателят на Културно-информационен център „Босилеград“ Иван Николов съобщи за БГ Свят на БТА, че те са били спрени от служители на Граничен контролно-пропускателен пункт „Рибарци – Олтоманци“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Село Борие в Кукъска Гора, Албания

В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо

През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..

публикувано на 15.11.24 в 14:40

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35

Университетът “Джосай” в Токио организира български фестивал

Фестивал на българската култура, изкуства, бизнес и кулинария ще се проведе в събота (16 ноември) в университета “Джосай” в Токио, съобщиха от Японско-българската асоциация. В рамките на събитието ще бъде изнесени две лекции: “България –..

публикувано на 15.11.24 в 06:20