В лятната сцена на кино „Кабана“, в парковото пространство на НДК, изложбата „Дивата София – птици“ насочва погледа към птичия свят. Пернатите и тяхното многообразие са най-важните и красноречиви индикатори за качеството на живот в даден град, отбелязват организаторите от „Културни перспективи“. Експозицията е последното събитие в програмата на летния фестивал „Culturama 2023“ и може да бъде разгледана от 18 юли до 15 август. Тя e продължение на тема, представена за първи път от Регионалния исторически музей в София през 2020 г., когато колектив от фотографи и художници представят както познати, така и по-рядко забелязвани животни.
Посланието на „Дивата София – птици“ е насочено към жителите на големия град, които в стремежа си да облагородят зелените пространства унищожават местообитанията на дивите видове. Всяко отсечено дърво, всеки премахнат храст, заменени от гладки тревни площи, означават по-малко укрития и храна за потайните обитатели на София. Един богато озеленен или дори понякога привидно занемарен двор всъщност е дом за много птици. Всяко дръвче в двора, всяка саксия с цъфтящи растения на балконa, допринася за съхранението и обогатяването на дивата природа в нашия град, напомнят природозащитниците. „Импулсът, който ни провокира да покажем тази изложба, в която да поставим важни обществени теми и идеи за малки стъпки към промяна в съпоставка с образите на тези изключителни същества, е темата за глобалното затопляне, предизвикано от вредните емисии, което застрашава бъдещето на всички живи същества на нашата планета“, посочват организаторите.
Това е третата изложба от тазгодишното издание на фестивала след „Птиците – рай на земята“ и „Носталгия по рая“.
Вижте още:
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..