В лятната сцена на кино „Кабана“, в парковото пространство на НДК, изложбата „Дивата София – птици“ насочва погледа към птичия свят. Пернатите и тяхното многообразие са най-важните и красноречиви индикатори за качеството на живот в даден град, отбелязват организаторите от „Културни перспективи“. Експозицията е последното събитие в програмата на летния фестивал „Culturama 2023“ и може да бъде разгледана от 18 юли до 15 август. Тя e продължение на тема, представена за първи път от Регионалния исторически музей в София през 2020 г., когато колектив от фотографи и художници представят както познати, така и по-рядко забелязвани животни.
Посланието на „Дивата София – птици“ е насочено към жителите на големия град, които в стремежа си да облагородят зелените пространства унищожават местообитанията на дивите видове. Всяко отсечено дърво, всеки премахнат храст, заменени от гладки тревни площи, означават по-малко укрития и храна за потайните обитатели на София. Един богато озеленен или дори понякога привидно занемарен двор всъщност е дом за много птици. Всяко дръвче в двора, всяка саксия с цъфтящи растения на балконa, допринася за съхранението и обогатяването на дивата природа в нашия град, напомнят природозащитниците. „Импулсът, който ни провокира да покажем тази изложба, в която да поставим важни обществени теми и идеи за малки стъпки към промяна в съпоставка с образите на тези изключителни същества, е темата за глобалното затопляне, предизвикано от вредните емисии, което застрашава бъдещето на всички живи същества на нашата планета“, посочват организаторите.
Това е третата изложба от тазгодишното издание на фестивала след „Птиците – рай на земята“ и „Носталгия по рая“.
Вижте още:
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...