Език свещен на моите деди ...
ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.
С тези думи Патриархът на българската литература Иван Вазов описва през 1883 г. българския език и заветната роля на пазителите му. Днес, 140 години по-късно, в студиото на Радио България разговаряме с един от последователите на делото му. Специален гост в предаването „България днес“ на 2 август е Гергана Христова, основател и директор на Българското училище „Пейо Яворов“ в Милано, Италия. Самата тя напуска родината през 2001 г. и в продължение на десетилетие „очаква“ откриването на родно школо в италианския град, където с удоволствие да упражнява професията си на българист. И както в народната приказка за неволята – чакала, чакала … и през 2014 г. сама го създала.
На прага на юбилейната десета годишнина на училището с Гергана Христова говорим за образованието на българчетата в чужбина, за езика, за волята и мотивацията на родителите да пазят България в съзнанието на децата си и за ролята на държавата в тази мисия. Водещ на днешната програма е Весела Кръстева. Приятно слушане!
1.58 - Новини от България
8.23 - Прогноза за времето у нас и по света
13.20 - За образованието и българския език с любов: Специален гост на Радио България е Гергана Христова – основател и директор на Българското неделно училище „Пейо Яворов“ в Милано, Италия
58.48 - „Песен на деня“ – Тази вечер с концерт в Лятно кино "Орфей" в Пловдив група Тоника СВ ще зарадват своите почитатели. А днешното издание на „България днес“ ще завърши с песен от новия им репертоар - „Аз и ти“
Очаквайте "България днес" всеки ден от понеделник до петък, в 19:00 часа на уеб сайта на "Радио България", както и в подкаст платформата на БНР - "Бинар".
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на българските училища "Кирил и Методий" в Париж и "Надежда" в градовете Сен Назер и Рен. Доц. Спас Ташев от БАН ще ни каже в кои..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича български ученици и студенти зад граница в проучването и разказа за интересни и важни фигури от..