Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Сръбският външен министър търси сръбско малцинство в България

Ивица Дачич

В неделно шоу по телевизия "Pink" външният министър на Сърбия Ивица Дачич каза, че София не признава националните малцинства в своята страна, но постоянно реагира за положението на българското национално малцинство в Сърбия. "Като им кажете - а сърби в България, казват - няма сърби в България. Това е все едно ние да кажем, че няма българи в Сърбия и тогава няма и проблеми на българското национално малцинство", коментира Дачич. Това не е първи подобен коментар на политика. Пред РТС през 2020 г. той заяви: "За какви вътрешни работи днес се говори в ЕС. Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0.26% от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство", припомня БГНЕС.

ЕС и Турция подновиха преговорите за осъвременяване на митническия съюз

ЕС и Турция преговарят за актуализиране на споразумението за митнически съюз, предава "Bloomberg". Преговорите се подновиха при затоплянето на отношенията между Анкара и Брюксел, след като през юли на срещата на върха на НАТО във Вилнюс Турция се съгласи да вдигне ветото си за приемането на Швеция в пакта. "Въпреки някои пречки, винаги съм смятал че актуализирането на митническия съюз е постижимо", каза еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан. Еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони вече се срещна по темата два пъти с турския финансов министър Мехмет Шимшек за последните две седмици. Междувременно по нареждане на президента Реджеп Ердоган Анкара забрани до 31 октомври износа на небутилиран зехтин от Турция, за да се задържи цената на вътрешния пазар.

Македонисти в САЩ искат признаване на македонския език, култура и история

Методия Колоски

В Сената на САЩ републиканецът Майк Браун внесе резолюция за обявяване на септември за месец на македонско-американското наследство, в който да се честват езикът, историята и културата на македонските американци. Председателят на "Обединената македонска диаспора" Методия Колоски каза за скопската телевизия "ALFA", че целта на резолюцията е да подчертае многобройните приноси през последните 150 години на македонските заселници в САЩ за области от културата и изкуството до политиката, бизнеса, медицината, науката и спорта. В резолюцията пише, че след 1880 г. македонците масово се преселват в САЩ и там вече има 500 000 македонски имигранти. Наскоро германският бундестаг прие сходна резолюция, която признава македонската култура, идентичност и език.

Ще компенсират пострадалите чужди туристи на Родос с безплатна почивка

Кириакос Мицотакис

Гръцкото правителство в координация с местните власти ще предложи едноседмична безплатна почивка на туристите, които бяха принудени да прекъснат ваканцията си заради опустошителните пожари на остров Родос през юли. Това обяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в интервю за британската телевизия ITV. Туристите ще могат да се възползват от предложението през пролетта или есента на 2024 г. и да имат възможност отново да посетят острова. Мицотакис припомни, че по време на пожара бяха евакуирани около 20 000 души, като поради навременните действия не е имало жертви и ранени хора. "Винаги сме имали пожари, но това, което се е променило заради климатичните промени, е интензивността им", каза гръцкият премиер и отбеляза, че пожарът е засегнал 1/5 от Родос, но островът вече се е завърнал към нормалния живот и че Гърция е безопасна страна.

В Загреб представиха проектозакона за хърватския език

Министерството на науката и образованието на Хърватия представи проектозакон за хърватския език, изготвен от правителството и подкрепен от института "Матица Хърватска". Според закона езиковите норми ще се определят от съвет с 14 специалисти от различни научни и държавни институции, съобщи телевизия hrt.hr. На представянето в Националната и университетска библиотека в Загреб беше обяснено, че не става въпрос за езикова полиция и няма да бъде съставяна нова езикова норма. Новият закон не е репресивен и няма да има глоби. "Законът не е пуристичен, но трябва да се осигури развитието на езика в крак с времето и другите обществени условия", каза просветният министър Радован Фукс. Очаква се законът да се приет през есента.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/БГНЕС, hurriyet.com.tr, netpress.com.mk, vijesti.hrt.hr


По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

Още от категорията

Празничният дух завладява столицата

София ще посрещне коледните и новогодишните празници с блестяща украса във всички райони на града. Основен акцент в преобразяването на столицата ще бъдат красивите елхи, разположени на ключови места. Най-високата сред тях със своите 15 метра ще се..

публикувано на 24.11.24 в 09:03

В неделя - студ и слънце

През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около минус 9°. Утре ще е слънчево, в източните райони със..

публикувано на 23.11.24 в 18:10

От ПП-ДБ са готови да преговарят с ГЕРБ

Коалицията "Продължаваме промяната"-"Демократична България", която се нареди втора на парламентарните избори на 27 октомври, прие поканата за среща, отправена от първата сила - ГЕРБ-СДС. "След седем парламентарни избора диалогът между първите две..

публикувано на 23.11.24 в 16:14