На 13 август отбелязваме 100 години от рождението на Леа Иванова – една от първите изпълнителки на джаз в България. Родена през 1923 г. в Дупница, но израства в Цариград, а певческият ѝ талант се проявява в детския хор на Българската екзархия. Идва в София през 40-те години на ХХ век, когато се включва в различни джазови формации, с които пее предимно суинг.
Подложена на репресии от комунистическия режим заради "упадъчната западна музика", която изпълнява, тя е ценена повече в чужбина, където успява да концертира активно през 60-те години на ХХ век – в Румъния, Унгария, тогавашна Югославия и Източна Германия, а по-късно и в САЩ, Канада, Южна Америка и пр..
Въпреки това, с харизматичната си личност и завладяващо присъствие на сцената, Леа Иванова остава една от най-големите легенди в българската музика.
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..