Варна е домакин на най-голямото графично биенале на Балканите. Тази година в него се представят художници от 53 държави, като с много силно участие са артистите от Мексико, Тайланд, Япония, представени са и държави като Южна Африка, Бангладеш, Чили, Пуерто Рико, Полша, Канада, Доминиканската република.
Варненското Meждународно биенале на графиката е не само най-мащабното на Балканския полуостров, но и едно от най-дългогодишните в света. Неговата над 40-годишна история го нарежда сред най-авторитетните събития, показващи тенденциите в световното и в българското графично изкуство. От подадените близо 623 чуждестранни графики от 390 автори, тази година за участие са селектирани 210 автори, а българското представяне включва 114 автори с общо 158 графики.
Участниците от Тайланд поставят своеобразен рекорд по участие на най-млади автори. Повече творби от обичайното идват и от съседна Северна Македония. "Това доказва, че Варненското биенале е търсен форум от художниците в различни държави и утвърждава авторитета си с всяко следващо издание" – казва директорът на Галерията за графично изкуство в Морската ни столица Венцеслав Антонов: "В това издание, вече след пандемията, се усеща едно успокояване сред графиците. Радва ни, че българското участие определено е най-доброто от много години насам".
Домакин на форума са залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев".
Снимки: БТА
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..