15 август е специална дата за банатските българи в Стар Бешенов, Западна Румъния, - общо около 2000 души.
На този ден се отбелязва празникът на селото, както и храмовият празник на католическата църква „Успение на Пресвета Богородица”, където беше отслужена празнична литургия. В 11:00 часа местно време камбаните огласиха околността с празничен звън, а хора от всички възрасти изпълниха църквата, пременени с най-хубавите си дрехи. Най-малките бяха облечени с типичните за банатските българи носии, предаде БТА.
„Епископ Никола Станиславич е организирал преселването на българите католици в Банат. С неговото име се свързва диаспората на банатските българи тук - напомни депутатът на българското малцинство в румънския парламент Георги Наков. - Нашето преместване в Банат е изцяло негова инициатива. Той организира изцяло новия живот на банатските българи тук, в Стар Бешенов - нашата втора родина”, изтъкна Наков.
Официалното откриване на конференцията на АБУЧ във Велико Търново поднесе новина, свързана с рокада на върха на организацията. Досегашният председател Петя Цанева предаде поста на новия – Зорница Гоган, директор на Българското неделно училище "Райна..
Мотото на най-големия годишен форум на Асоциацията на българските училища зад граница (АБУЧ) "Учим, играейки. Играем, учейки!" задава и тона й – креативност и активно учене. В продължение на два дни представители на български просветни средища зад..
Броени дни остават до началото на XVIII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Събитието тази година се провежда в старопрестолния ни град Велико Търново в дните между 22 и 24 юли и е под патронажа на министъра на..
В Двореца на децата в София, днес от 13:30 ч., Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) ще проведе тържествена церемония по награждаване на..