Една от всеки осем жени се разболява от рак на гърдата в даден момент от живота си, сочи международно проучване. Затова колкото по-рано се открие болестта, толкова по-голям е шансът тя да бъде преодоляна. В България обаче ситуацията никак не е розова, най-вече по отношение на превенцията и ранната диагностика. Оказва се, че едва 12% от лекуваните българки с рак на гърдата са били диагностицирани в началния стадий на болестта. В Европа този процент е 27. Затова диагнозата "рак на гърдата" у нас звучи почти като присъда. Именно това мотивира началника на Отделението по обща хирургия на УМБАЛ "Лозенец" д-р Ваня Митова да създаде първото българско онлайн приложение, предназначено както за здрави, така и за болни с рак на гърдата.
"Приложението BreastHelp е първото в България, което обединява усилията на много хора и то е свързано с профилактика, скрийнинг и с проследяване на вече диагностицирани пациенти с рак на гърдата. С оглед на това, че повечето жени дори не са информирани за рисковете от това заболяване, решихме да направим това мобилно приложение. То е безплатно, може да се инсталира от всякакъв вид елекстронно устройство, независимо дали е таблет, телефон, компютър и пр." – така д-р Ваня Митова обясни необходимостта от създаването на приложението в ефира на БНР-Благоевград.
Всяка година около 4 хиляди българки са диагностицирани с рак на гърдата, но се предполага, че броят на жените с това заболяване надхвърля 30 хиляди.
"Ежедневно, борейки се с тази болест, мога да кажа, че се срещаме със случаи, които до голяма степен са достигнали до края на развитието си, още преди да стигнат до лекарска помощ. Същевременно, ние всички знаем, че профилактиката в България не е нещо, което е предимство като цяло – нито на населението, нито на държавата и властимащите, така че единственото, което ни остава е да търсим всевъзможни алтернативни начини, за да подтикнем хората към това да се грижат повече за здравето си", казва д-р Ваня Митова.
Обикновено пациентът има достъп до онкокомисия в съответното лечебно заведение. Но идеята на BreastHelp е да му осигури и онлайн достъп до мултидисциплинарен екип, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-подходящ. Членовете на онлайн комисията са водещи специлисти в областта на онкологията, лъчетерапията и нуклеарната медицина. "В цял свят такива мултидисциплинарни комисии консултират пациентите задължително преди започване на тяхното лечение, но у нас това не се случва" – обяснява д-р Ваня Митова и допълва:
"В България, в 95% от случаите, предоперативни онкологични комисии не се извършват. В почти 70% от болниците решенията са резултат от обсъжданията на двама човека – онкологът, който отива в съответното лечебно заведение като консултант, и лекуващият лекар, който представя клиничния случай. Често онкологични комисии в неспециализирани онкологични болници се състоят от малко на брой специалисти, липсват ключови специалисти. В резултат на всичко това, пациентът на практика минава през една проформа онкологична комисия" – пояснява д-р Ваня Митова.
В рамките на два дни, чрез приложението BreastHelp, пациентът получава становището на онлайн комисията. Така, за пореден път, телемедицината доказва своите предимства пред традиционното здравеопазване. Защото чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед месеци предварително, могат да се окажат фатални за развитието на болестта.
Вижте още :
Съставил: Венета Николова (по интервю на Ваня Бахчиванова от БНР-Благоевград)
Снимки: breasthelp.me, lozenetz-hospital.bg
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..