Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 15 ноември е срокът за „Неразказаните истории на българите“

Програмата е насочена към българските общности зад граница

Снимка: БГНЕС

По новата програма, обявена от Министерството на образованието и науката през май 2023 г., могат да кандидатстват организации на българи, живеещи извън България, задгранични представителства и български православни църковни общини в чужбина, към които функционират български неделни училища в чужбина, както и държавни висши училища и научни институти към Българската академия на науките, които командироват преподаватели по български език и литература в чуждестранни висши училища.

Срокът за подаване на документите е 15 ноември, а предназначението на програмата „Неразказаните истории на българите“ е да насърчи научни и други изследвания, чиято цел води към утвърждаване на българската национална идентичност и към популяризиране на българския език, традиции и култура.

Програмата „Неразказаните истории на българите“ е в няколко направления и предвижда подкрепа за проучвания и свидетелства за родови истории за значими събития и личности с принос в чуждата държава, за принос на достойни българи или факти и обстоятелства от миналото, свързани с българската история зад граница, както и за съвременни българи, допринесли за цивилизационното, културното и научното развитие на света.

Повече информация и условия за кандидатстване - ТУК.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Ангели за България" са изпратили 7 тира с дарения от Германия

В продължение на две години, благодарение на финансовата подкрепа на българи в чужбина са превозени седем тира с медицинско оборудване от Германия за България на стойност над 750 000 лв. Дарението е осъществено по инициатива и с подкрепа на Стойчо..

публикувано на 25.07.25 в 13:45

Злате Поповски показва "Минало и Бъдеще" в българския културен център в Скопие

Директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева откри в галерията на центъра изложбата на Злате Поповски, наречена "Минало и бъдеще". Авторът, инженер по електроника, телекомуникации и автоматизация, започва да рисува..

публикувано на 25.07.25 в 12:08
Снимка: Йоана Петрова/Българското училище „АзБуки” във Фрайбург

Малките артисти от Българското училище “АзБуки” във Фрайбург излизат на голяма сцена

Децата от театралния клуб към Българското училище "АзБуки" в германския град Фрайбург ще изнесат първото си представление на голяма сцена, съобщава БТА. Те ще представят спектакъла "Шантавия до шия" на 26 юли от 11,00 ч. местно време на адрес..

публикувано на 24.07.25 в 17:49