Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна отново е домакин на Международния кинофестивал „Любовта е лудост“

Снимка: fccvarna.bg

Близо 70 филма от големите световни фестивали в Берлин, Кан и Сан Себастиан ще бъдат представени на 31-вото издание на варненския кинофестивал "Любовта е лудост".

Много от заглавията идват с награди от водещите световни фестивали, освен това публиката ще види за първи път и филми от Филипините, Бангладеш, Индия, Шри Ланка и Мианмар

На откриващата церемония с видео колаж бяха припомнени знаковите личности от българското кино, които ни напуснаха през настоящата година - Емилия Радева, Гинка Станчева, Борис Луканов, Анжел Вагенщайн, а филмовият режисьор, аниматор и художник Анри Кулев беше награден за цялостен принос в развитието на киноизкуството. 

За 100-годишнината на Апостол Карамитев и 90 години от рождението на Борис Карадимчев също е отредено специално място в програмата, която започна с лентата "Жан дю Бари: Фаворитката на краля". 

Художественият директор на „Любовта е лудост“ Александър Грозев изтъкна, че тази година фестивалът е насочен към въпроса „Лудост ли е любовта?“, на който е посветена и изложбата с мъдри мисли, разположена във фоайетата на Фестивалния и конгресен център. „Очевидно любовта не е лудост, защото в годините, които прекарахме с пандемия и всякакви лудости, които ни заобикалят, отворихме сърцата си нашироко и искаме да се обичаме, да живеем, да чувстваме заедно. Това е и смисълът на нашия фестивал“, подчерта Грозев. 

Победителят в международния конкурс ще бъде определен от международно жури, с председател Яна Титова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалът Sofia Experimental събира артисти от 6 държави

Над 20 артисти от България, Германия, Италия, Нидерландия, Франция и Чехия ще участват в третото издание на фестивала Sofia Experimental от 5 до 9 ноември. В поредицата от концерти, лекции, презентации и музикални работилници публиката ще има..

публикувано на 05.11.25 в 07:05

"Творец на годината" награждава най-добрите български майстори и занаятчии

На 8 ноември от 19,00 часа в Зала 11 на НДК за трети път ще бъдат наградени най-добрите майстори и занаятчии на България. Създател и вдъхновител на инициативата "Творец на годината" е Николай Трайков, който гостува в студиото на "Радио България" заедно..

публикувано на 04.11.25 в 13:45

Романът "Градинарят и смъртта" спечели литературната награда "Перото"

Романът "Градинарят и смъртта" на писателя Георги Господинов спечели поредно признание. Творбата беше отличена с годишната литературна награда "Перото" в категория "Проза". Авторът не успя да присъства на церемонията и наградата от негово име прие..

публикувано на 04.11.25 в 10:05