Щети за 25-30 млн. лв. е нанесла природата на територията на община Царево, каза кметът Георги Лапчев след заседание на Кризисния щаб. Той съобщи за разговор с финансовия министър Асен Василев, който го е уверил, че местната администрация може да разчита на държавни средства за преодоляване на последиците от наводненията по Южното Черноморие. “Почистването продължава, много места вече са приведени във вид, животът постепенно се нормализира”, обобщи кметът.
Екологичният министър Юлиян Попов информира за замърсяване на морската вода, което, по думите му, не е тежко и е нормално явление след буря. Здравните власти обаче препоръчаха на хората да не влизат в морето край Царево заради придошлите огромни маси кална вода в акваторията му.
Според здравния министър Христо Хинков засега няма сериозен хигиенно-епидемиологичен риск. Държавният главен инспектор Ангел Кунчев добави, че водоснабдяването в засегнатите от бедствието селища е възстановено, но препоръча водата да се използва само за хигиенни нужди.
Стана ясно и че Европейската комисия е предоставила данни на страната ни от спътниковата система “Коперник” за оценка на обстановката в пострадалите райони. Институцията е готова да се притече на помощ, ако помолим за съдействие по механизма на ЕС за гражданска защита.
Междувременно от община Царево съобщиха, че се нуждаят от много строителна техника и от хора, които да почистват дворове и мазета.
В "България днес" на 11 август слушайте: 04:56 Актуално от българските общности по света 15:50 Съвременното лице на един древен град – как се развива Пазарджик и защо чужденците се установят тук 28:15 Златоград е домакин на Международна..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб – част от Източния некропол на Антична Сердика. Ядрото на некропола е разположено под и около..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките,..
Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..