На втория ден от посещението си в Албания Илияна Йотова се срещна с президента Байрам Бегай, с когото обсъди развитието на двустранните отношения между София и Тирана. Вицепрецидентът подари на държавния глава бронзовата пластика “Победа” и книгата “Българите в Албания” от Спас Ташев, а Байрам Бегай подари на Илияна Йотова пластика от мед, изобразяваща албанската столица.
По повод предстоящото преброяване на населението в Албания българският вицепрезидент заяви, че процесът трябва да бъде прозрачен и да се осигурят всички условия на хората, за да могат свободно да посочат своите произход и принадлежност.
“За успешния път за присъединяване към ЕС изключително важно е да се спазват правата на малцинствата, да се подсигуряват условия за изучаване на майчиния език, да се запазват традиции, обичаи, да имат всички права така, както имат всички останали граждани на Албания”, коментира още Илияна Йотова.
Посещението на вицепрезидента започна със среща с представители на българското национално малцинство от района на Голо бърдо. Илияна Йотова увери българите там, че те винаги могат да разчитат на подкрепа от българската държава. Българите поискаха съдействие за решаване на проблема с лошата инфраструктура в района и нуждата от нови пътища. Йотова обеща да постави въпроса при срещите си с властите в Тирана.
Българите от албанското село Голямо Острене в района на Голо бърдо посрещнаха вицепрезидента Илияна Йотова с хляб и сол, с народна музика и хора.
Вицепрезидентът посети училището в селото, в което с пари от България е оборудван компютърен кабинет. Йотова подари българската азбука и магнитни дъски за най-малките ученици.
Посещението е в навечерието на преброяването на населението в страната, което се провежда за първи път след като Тирана призна и българите за малцинство. „Българското малцинство е естественият мост между България и Албания. Един народ е по-силен, когато цени другите етнически общности, с които живее в една държава“, посочи вицепрезидентът.
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..
Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна необходимост, до нормализиране на метеорологичната обстановка. На страницата си Ситуационният..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му получава договор за постоянна работа в Европейските институции и това преобръща живота на цялото..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му..
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи..