Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регионите ще се нуждаят от работници и след закриването на въгледобива

Пети ден продължават протестите на миньори и енергетици

Снимка: БГНЕС

Основният проблем е не дали хората ще си запазят работните места, защото те работа ще си намерят, а дали могат да бъдат задържани в региона с въглищни централи и той да продължи да се развива. Ако те напуснат региона, ще има голям недостиг на хора за индустриалното развитие, което предстои, каза пред БНТ министърът на екологията Юлиян Попов. Той уточни, че не е вярно, че ЕС дава пари за затварянето на централите. Средствата са за справяне с последствията от спирането им да работят. По думите му, това е необратим процес, който в България е забавен страшно много.

Пети ден миньори и енергетици блокират възлови пътни артерии в страната в знак на протест спрямо плановете за развитие на въгледобивните райони, внесени за оценка в ЕС.

„Няма как да искаме нещо, което няма как да се изпълни. Ние нямаме желание за битки, борби и конфронтация. Имаме нужда да работим устойчиво, хората да упражняват труда си, да получават добри възнаграждения“, коментира пред БНР исканията на протестиращите миньори и енергетици Александър Загоров, секретар на синдиката "Подкрепа". "Този преход не може да бъде толкова интензивен и съсипващ. Той не може да ни разгроми като общество и територия", добави Загоров. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41