Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът одобри споразумението с енергетиците

| обновено на 04.10.23 в 17:37
Снимка: БТА

Парламентът одобри след 3-часови дебати Споразумението между премиера Николай Денков, представители на правителството, депутати от партиите на управляващите и представители на синдикалните организации в сектора "Енергетика", което беше сключено вчера след 7-часови преговори. Документът беше приет с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против гласуваха от "Възраждане", БСП, ИТН и нечленуващият в парламентарна група Радостин Василев.

Опозицията обвини управляващите, че приемат неизгодни за България условия на Брюксел, не защитават интересите на протестиращите енергетици и миньори и унищожават българския енергиен сектор. Те смятат, че записаното в споразумението е неясно и обещания без никакви гаранции, целящи само успокояване на напрежението сред енергетиците. 

От "Възраждане" обявиха в кулоарите, че започват консултации за внасяне на вот на недоверие към правителството заради политиката в сектор "Енергетика". 

С документа, утвърден от парламента, се възлага на Министерския съвет да продължи процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и да започне процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа, съобщават от пресслужбата на Парламента. 

Възлага се Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. чрез преговори с представителите на ЕК с участието на по един представител на национално представените синдикати в сектор „Енергетика“ за недопускане в дългосрочен план на прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на Българския енергиен холдинг. 

Министерският съвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако те работят изцяло на пазарен принцип в съответствие с европейското и национално законодателство.

Решението включва изработване на проект на енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план в областта на енергетиката и климата, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа.  

Предвидена е прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори, в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.  

Записано е отпадане от териториални планове за справедлив преход на предприятия за конверсия на въглищните региони. Предвидено е проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Софиянци протестираха и днес срещу войната по пътищата

Граждани се събраха на протест и днес в памет на 12-годишната Сияна, загинала в катастрофа, този път пред столичния храм "Св. Александър Невски". Продължават масовите демонстрации в цялата страна срещу смъртоносното поведение на шофьорите по пътищата...

публикувано на 13.04.25 в 15:15
Патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Грехът причинява тъга, а безпорочният живот и покаянието раждат радост

Патриарх Даниил отслужи Света литургия в катедралата "Св. Александър Невски" по случай празника Вход Господен в Йерусалим. Днешният ден отбелязва тържественото влизане на Исус Христос в свещения град. След като възкресил Лазар, Божият син отишъл в..

публикувано на 13.04.25 в 13:00
Росен Желязков

Росен Желязков: Първият F-16 е символ на идеологическата промяна

На официална церемония за посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в Граф Игнатиево премиерът Росен Желязков изтъкна, че материалната придобивка символизира идеологическата промяна, започнала през 2019 г. " Този..

публикувано на 13.04.25 в 12:06