Парламентът одобри след 3-часови дебати Споразумението между премиера Николай Денков, представители на правителството, депутати от партиите на управляващите и представители на синдикалните организации в сектора "Енергетика", което беше сключено вчера след 7-часови преговори. Документът беше приет с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против гласуваха от "Възраждане", БСП, ИТН и нечленуващият в парламентарна група Радостин Василев.
Опозицията обвини управляващите, че приемат неизгодни за България условия на Брюксел, не защитават интересите на протестиращите енергетици и миньори и унищожават българския енергиен сектор. Те смятат, че записаното в споразумението е неясно и обещания без никакви гаранции, целящи само успокояване на напрежението сред енергетиците.
От "Възраждане" обявиха в кулоарите, че започват консултации за внасяне на вот на недоверие към правителството заради политиката в сектор "Енергетика".
С документа, утвърден от парламента, се възлага на Министерския съвет да продължи процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и да започне процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа, съобщават от пресслужбата на Парламента.
Възлага се Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. чрез преговори с представителите на ЕК с участието на по един представител на национално представените синдикати в сектор „Енергетика“ за недопускане в дългосрочен план на прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на Българския енергиен холдинг.
Министерският съвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако те работят изцяло на пазарен принцип в съответствие с европейското и национално законодателство.
Решението включва изработване на проект на енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план в областта на енергетиката и климата, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа.
Предвидена е прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори, в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.
Записано е отпадане от териториални планове за справедлив преход на предприятия за конверсия на въглищните региони. Предвидено е проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД.
ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в областта на хирургичната онкология и гастроентерология. Във форума взе участие и френският хирург..
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..
В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..
Протестът на градския транспорт в София блокира движението на трамваи, автобуси и тролейбуси, както и учебния процес в училищата. От сутринта..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по..
Идеята за референдум за еврото се подкрепя от 63,3% от българите срещу 35,3% "против". Това показва независим сондаж на социологическа агенция..