Парламентът одобри след 3-часови дебати Споразумението между премиера Николай Денков, представители на правителството, депутати от партиите на управляващите и представители на синдикалните организации в сектора "Енергетика", което беше сключено вчера след 7-часови преговори. Документът беше приет с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Против гласуваха от "Възраждане", БСП, ИТН и нечленуващият в парламентарна група Радостин Василев.
Опозицията обвини управляващите, че приемат неизгодни за България условия на Брюксел, не защитават интересите на протестиращите енергетици и миньори и унищожават българския енергиен сектор. Те смятат, че записаното в споразумението е неясно и обещания без никакви гаранции, целящи само успокояване на напрежението сред енергетиците.
От "Възраждане" обявиха в кулоарите, че започват консултации за внасяне на вот на недоверие към правителството заради политиката в сектор "Енергетика".
С документа, утвърден от парламента, се възлага на Министерския съвет да продължи процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и да започне процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа, съобщават от пресслужбата на Парламента.
Възлага се Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 г. и 12 януари 2023 г. чрез преговори с представителите на ЕК с участието на по един представител на национално представените синдикати в сектор „Енергетика“ за недопускане в дългосрочен план на прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на Българския енергиен холдинг.
Министерският съвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако те работят изцяло на пазарен принцип в съответствие с европейското и национално законодателство.
Решението включва изработване на проект на енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план в областта на енергетиката и климата, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа.
Предвидена е прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори, в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.
Записано е отпадане от териториални планове за справедлив преход на предприятия за конверсия на въглищните региони. Предвидено е проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД.
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат..