Българският посланик в Съединените щати Георги Панайотов изнесе лекция пред студенти от университета "Джордж Вашингтон“ на тема “Може ли дипломацията да спаси основаващия се на правила международен ред”, съобщиха от посолството ни в страната. Той говори пред 200 първокурсници от Факултета по международни отношения по повод 120-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и САЩ.
Дипломацията и трудната ѝ роля за отстояването на мира в настоящия глобален контекст са били сред акцентите на лекцията. В нея Георги Панайотов е откроил и фигурата на първия български посланик в САЩ Стефан Панаретов, който е преподавал именно в този университет и факултет в годините след края на професионалната си кариера.
Посланикът ни е отбелязал също категоричната евроатлантическа ориентация на България, ролята ѝ за стабилността на Балканите и Европа, предоставяната хуманитарна и военна помощ за Украйна, солидарността с Израел.
Онлайн калкулатор за превалутиране е вече активен на официалната интернет страница за въвеждане на еврото в България – evroto.bg . След като официално беше обявен курсът от 1.95583 лева за едно евро, калкулаторът е на видимо място на заглавната..
"Българската история е преплетена с толкова много култури – и това е част от красотата ѝ", каза историкът проф. Бетани Хюз. Авторката на документални сериали представи своя филм "Съкровищата на България" в централата на ЮНЕСКО в Париж. Събитието бе..
Актуални екопроблеми, свързани със земеделието и минното дело в Цариброд, Стара планина и цяла Сърбия, бяха обсъдени на форум в граничната сръбска община. В дискусията участваха проф. Ратко Ристич от Лесовъдния факултет в Белград, председателят на..
До 13 юли 2025 г. историческият парк "Хисарлъка" край град Кюстендил посреща хиляди туристи, приключенци и ценители на историята. Петото издание на..
На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината , който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се..
От днес до неделя Самоков е домакин на Фестивал на малината и на Национално изложение на малинопроизводителите , съобщава БТА. Основната цел е..