Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почетоха паметта на загиналите български военни на Стражин и Страцин

Оцелелите герои от Парашутната дружина на парад в София през 1945 г. след завръщането от фронта.
Снимка: БНР

Край Страцин в източния дял на Северна Македония бе отбелязана 79-ата годишнина от участието на България в заключителния етап на Втората световна война. За първи път заупокойната молитва за загиналите български воини в битките при Стражин и Страцин през октомври 1944 г. бе отслужена от свещеници от България и Северна Македония. Делегацията от български цивилни и военни, беше водена от ген. м-р Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции. На церемонията присъстваха и посланикът на България в Северна Македония Ангел Ангелов и други български дипломати.

"Горд съм, че изпълняваме своя дълг, като наследници на Парашутната дружина да отдадем почит, признание и памет на героите, които са изпълнявали своя дълг към родината, Европа и света“, заяви генерал Явор Матеев.

Страцинско-Кумановската операция е настъпателна операция на българската армия по време на участието на България във Втората световна война. Проведена е от 8 октомври до 14 ноември 1944 г. В атаката срещу укрепения от немската армия район загиват над 1000 български военни. С особен героизъм се отличава Парашутната дружина, която щурмува и завладява Стражинската позиция по пътя към Скопие. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25
Христо Ботев, Иван Драсов и Никола Славков

Христо Ботев, Априлското въстание и "Славянските комитети"

Многобройни, често противоречиви са спомените на участниците в съдбоносната за България 1876 г. Но писмата и документите за Априлското въстание, което поставя на дневен ред въпроса за Освобождението на България, чертаят една по-широка картина на..

публикувано на 02.06.24 в 07:30

Изпълнена е последната воля на цар Фердинанд – вечният му дом да бъде в България

76 години след неговата кончина първият български цар от Третото Българско царство Фердинанд Първи се завърна у дома, в Двореца "Врана", с което бе изпълнена предсмъртната му воля. В своето завещание той пише, че желае да бъде погребан именно в..

публикувано на 30.05.24 в 11:35