Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АЛДЕ иска спешен Съвет на ЕС за ветото над България и Румъния в Шенген

Партийният съвет на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) прие резолюция за присъединяването на България към Шенген. Решението е предложено от ДПС. АЛДЕ призовава Европейския съвет незабавно да премахне ветото върху присъединяването на България и Румъния към Шенген. Подчертава се, че то е неоправдано, нарушава принципите на правовата държава, накърнява репутацията на ЕС, подхранва антиевропейската пропаганда, дискриминира гражданите и бизнеса. Изтъква се, че приемането на двете страни ще укрепи външните граници на ЕС, ще подобри сътрудничеството между правоприлагащите органи и ще насърчи икономическия растеж и търговията. Либералите призовават Испанското председателство да разгледа въпроса спешно и да насрочи гласуване в Съвета за премахване на ветото преди края на 2023 г. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Времето остава топло и динамично, в планините ще е ветровито

В четвъртък  след очакваните нощни валежи сутринта минималните температури ще бъдат от 10 до 15°. В София ще е около 11°. През деня облачността ще е по-често значителна. На отделни места, главно в Югозападна България и планинските райони, ще има..

публикувано на 12.03.25 в 18:30

От Китай през Прибалтика до Източните Родопи - българинът инвестира в нови изживявания

Българите пътуват все по-активно и отделят повече средства за пътешествия – както до близки, така и до далечни дестинации. През изминалата година са реализирали около 9 млн. задгранични пътувания, като най-популярни са съседните Турция, Гърция,..

публикувано на 12.03.25 в 10:20

ЦИК получи резултата от повторното преброяване в 2204 избирателни сеикции

Последният срок, който Централната избирателна комисия бе дала на "Информационно обслужване", за да получи окончателно преизчислените данни от последните парламентарни избори, е спазен. Сутринта до 9,00 часа те са изпратени в ЦИК. Експертите на..

публикувано на 12.03.25 в 10:06