Гражданите, живеещи в централните градски квартали на Русе, са недоволни от качеството на атмосферния въздух – показва проучване на Екосдружение "Дишай, Русе", проведено чрез анкета в социалните мрежи. Русенци съобщават най-често за "химичен коктейл", който изключва като замърсители запалените стърнища от Румъния и битовите замърсители. Замърсяването се усеща предимно в нощните часове, когато липсва контрол от отговорните институции.
"Според анкетираните институциите в Русе не правят достатъчно и не успяват да контролират потенциалните замърсители, за да решат дългогодишния проблем. Затова гражданите призовават за кардинални и радикални мерки – непрекъснат мониторинг, солидни глоби и затваряне на предприятията, докато не гарантират спиране на замърсяването извън производствените си сгради. Всички мерки трябва да бъдат ефективни, а не формални", казва Мира Душкова, член на Управителния съвет на екосдружението, цитирана от БТА.
Качеството на въздуха е болна тема за жителите на град Русе, който до 1991 година беше редовно обгазяван в резултат от дейността на завод в румънския град Гюргево. Това предизвика завишаване броя на болните от българската страна на река Дунав и беше повод за масови общоградски протести. След това множество протести имаше и заради силни замърсявания в резултат на дейността в града на френския завод за авточасти „Монтюпе“, който отнесе солени глоби, а по-късно беше придобит от канадска компания.

В "България днес" на 4 ноември слушайте: 01:18 - "Лауреатите" на оркестър Cantus Firmus - ярки млади изпълнители на класическа музика, с концерт в Централния военен клуб, София 04,43 - Новини от България и българските общности по света..
Прокопан е единственият жп тунел по линията Пловдив - Бургас. Това стана ясно при посещение на заместник-министъра на транспорта Любен Нанов, който се запозна на място с напредъка по модернизацията на жп участъка Оризово – Михайлово. Обектът е част от..
Гражданите трябва да останат спокойни относно въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 година, тъй като Българската народна банка и търговските банки са готови за всички процеси, свързани с превалутирането и разпространението на евробанкноти...
България ще участва в престижния песенен конкурс "Евровизия", който през 2026 г. ще отбележи своето 70-о издание. Завръщането е част от стремежа на..
Във вторник минималните температури ще са от 8 до 13°, в София ще е около 8°. През деня ще се задържи облачно на много места с валежи от дъжд, които от..
Прокопан е единственият жп тунел по линията Пловдив - Бургас. Това стана ясно при посещение на заместник-министъра на транспорта Любен Нанов, който се..