На 6 ноември 1920 г. сръбските войски навлизат в Западните покрайнини в районите на Царибродско, Босилеградско и Струмишко. Окупираната площ е от 1555 кв. км с население от 65 000 души. Окупацията се извършва въз основа на постановленията на Ньойския договор от 27 ноември 1919 г. след края на Първата световна война.
На 6 ноември 1920 г. Народното събрание на България прекратява заседанията си в знак на протест и обявява 3-дневен национален траур. Символ на окупацията става черната забрадка. Българките в окупираните земи слагат черни забрадки в знак на национален траур, а прокараната по този начин граница е наречена от българите там "черната граница".
Западните български покрайнини включват 129 селища, 25 от тях са разсечени от прокараната от победителите във войната нова граница.
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..
България чества 149 години от Априлското въстание– събитие, което води до освобождението на България след почти петвековно османско владичество. Днес, близо век и половина по-късно не трябва да забравяме, че всеки участник в Априлското въстание от 1876..
На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази..
Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при..