На 6 ноември 1920 г. сръбските войски навлизат в Западните покрайнини в районите на Царибродско, Босилеградско и Струмишко. Окупираната площ е от 1555 кв. км с население от 65 000 души. Окупацията се извършва въз основа на постановленията на Ньойския договор от 27 ноември 1919 г. след края на Първата световна война.
На 6 ноември 1920 г. Народното събрание на България прекратява заседанията си в знак на протест и обявява 3-дневен национален траур. Символ на окупацията става черната забрадка. Българките в окупираните земи слагат черни забрадки в знак на национален траур, а прокараната по този начин граница е наречена от българите там "черната граница".
Западните български покрайнини включват 129 селища, 25 от тях са разсечени от прокараната от победителите във войната нова граница.
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от..