"Отношенията между България и Северна Македония трябва да бъдат като между добри съседи и е време и двете страни да го разберат и да работим за благото на нашите граждани", каза председателят на българското Народно събрание Росен Желязков на среща с представители на българската общност в страната. Говорейки в Културно-информационния център на България в Скопие пред представители на сдружения от Охрид, Прилеп, Велес, Битоля, Щип и Струга, Желязков посочи, че проблемите не трябва да се разглеждат през призмата на "винаги предстоящите избори“.
"За три десетилетия не съумяхме да намерим подходящия начин да говорим помежду си така, че младите поколения да се усещат като истински европейци в общия ни дом. Европа е мястото, където трудно и през много векове сме достигнали до достиженията на хуманизма, справедливостта и достойнството на личността, а България и Северна Македония са призвани да докажат, че споделят общите европейски ценности“, посочи Желязков, цитиран от БТА.
В неформална обстановка той се запозна с проблеми като езика на омразата, с които представителите на българската общност се сблъскват и очакванията им за намиране на решения за намаляване на напрежението между двете държави. "Общата история следва да направи Балканите по-обединени, по-силни и по-привлекателни за инвестиции. На тази база можем да градим мостове, да не се делим, а да се стремим към общо европейско бъдеще. Общото правило е, че мостове трябва да се градят, а който гледа назад, може да се спъне, вървейки напред“, посочи още Желязков.
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..