Има двоен ръст на молбите за получаване на българско гражданство през последните 3 години, сочат данните от Министерството на правосъдието. През 2020 г. молбите са били 11 447, през 2021 г. – 20 094, през 2022 г. - 20 825. Само през 2023 г. до 24 ноември са подадени 23 439 молби. Общо за периода исканията за получаване на гражданство са 75 805.
За периода най-много молби са подали македонските граждани. В пандемичната 2020 г. те са 2551, през 2021 г. – 3428, през 2022 г. – 2051, а през 2023 г. – 2990. На второ място по наплив за българско гражданство са украинците. През 2020 г. 1886 украинци търсят българско гражданство, през 2021 г. – 3133, през 2022 г. – 4508, а през 2023 г. – 3141. Драстичен ръст има и от гражданите на Турция, които искат български паспорти. За 3 години броят им расте близо 10 пъти. През 2020 г. 660 турци подават молби за гражданство. През 2023 г. вече са 5935. Граждани на Молдова, Албания Сърбия и Русия също проявяват траен интерес към придобиване на български документи. Траен е интересът и на израелците.
Множество подаващи молба по натурализация представят подправени и фалшиви документи, отчитат от Министерството на правосъдието. Това води до голямо забавяне в решаването на преписките, тъй като Съветът по гражданството възлага допълнителни проверки, отнемащи около 8-9 месеца, предава БГНЕС.
В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места количествата ще са значителни. В югоизточните райони на страната валежите ще отслабват, и на места..
Предметът “Добродетели и религии” няма да бъде въведен от следващата учебна година, съобщи от Пловдив образователният министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА. По думите му, продължава работата по изготвянето на програмата за..
Поредните наводнения по Черноморието са в резултат от безконтролно застрояване, унищожена природна среда и институционално бездействие, се казва в декларация на Камарата на архитектите в България. Според професионалната организация..
Дванайсет красиви млади умове на България бяха отличени от президента Румен Радев на специална церемония, в която бяха връчени годишните награди "Джон..
Българският гений в сферата на хумора, особено когато се касае за обществено важни теми, винаги се е отличавал. Така например абревиатурата ДАИ –..
В "България днес" на 7 октомври слушайте: 08:53 - Българи от Молдова съпричастни с пострадалите от наводненията в България 09:40 - Актуално за..