Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София връчиха Butterfly Innovation Awards

Снимка: БГНЕС

Има много потенциал, който може да бъде отключен с иновациите, каза вицепремиерът и външен министър Мария Габриел при връчването на годишните награди Butterfly Innovation Awards в София. 

В категория младежки иновации бе отличен QManager от Босна и Херцеговина. Никой не обича да чака на опашки. QManager е универсална система, предназначена за ефективно управление на опашки в различни административни служби, банки и центрове за услуги.

Наградата в категория STEM иновации получи Flourish от Черна гора. Flourish е революционен дигитален треньор, фокусиран върху достъпно развитие на емоционалната интелигентност. Използва интерактивни, персонализирани и игрови упражнения.

Наградата в категория иновации при жените получи албанското приложение Kungul. То предоставя важна информация за потенциални алергени и вредни химикали в козметичните продукти.

Наградата в категория зелени иновации получи PowerWheel от  Северна Македония. Проектът използва движението на различни колела в множество битови предмети и устройства за захранване с ток.

Наградата в категория университетски иновации получи Robotic Hand на утиверситета в Прищина. Проектът за рентабилна роботизирана ръка е използван за проектиране и производство на протези за конкретни пациенти.

Butterfly Innovation Awards са създадени през 2021 г. от Регионалния съвет за сътрудничество за насърчаване и популяризиране на иновативни решения от Западните Балкани с потенциал за растеж.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Журналистът Тодор Токин и спомените му от живота в Радио България

В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..

публикувано на 16.02.25 в 08:15
Кирил Вълчев

БТА представя уникален шрифт по повод годишнината си

На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..

публикувано на 16.02.25 в 07:30

Хладна неделя, в Североизточна България - сняг

През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..

публикувано на 15.02.25 в 17:50