Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 години от подвига на летеца Димитър Списаревски

Димитър Списаревски (1916 –1943)
Снимка: архив

Днес се навършват 80 години от подвига на летеца Димитър Списаревски. Той загива на 20 декември 1943 година, по време на Втората световна война, при защитата на София от американските бомбардировки. 
Със своя самолет Списаревски сваля голям американски бомбардировач като прави таран и жертва себе си, за да забави настъплението на противника и да имат време хората в София да се укрият в скривалищата. От тогава го наричат „живата торпила“ и примерът му се изучава в много учебници по въздушен бой, напомня БТА. 
Макар при бомбардировките българските самолети да са 36, а противниковите около 200, българската ескадрила влиза във въздушен бой, сваля три бомбардировача и седем изтребителя на противника и успява да забави въздушния удар върху София. При отбраната загиват офицерите Димитър Списаревски и Георги Кюмюрджиев.
 Посмъртно Списаревски, загинал само на 27 години, е удостоен с орден за храброст и е произведен в чин полковник.
Паметник, издигнат в чест на капитан Димитър Списаревски



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15