Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Димитрова:

Изпращаме 2023-та с малко повече оптимизъм и вяра

Боряна Димитрова
Снимка: БГНЕС

Българите изпращат годината с малко повече оптимизъм и събрана вяра, че могат да променят живота си към по-добро. Този извод, според социолога Боряна Димитрова, се налага от проучването “Равносметката на прага на старата и новата година. Нормализация и повече оптимизъм” на “Алфа Рисърч”.

В личен план българите са удовлетворени от 2023 г., но не смеят да го признаят

“През отминаващата 2023 г. бяха преодолени част от предишните кризи, други само промениха формата си, а трети възникнаха”, коментира социологът пред БНР. Тя даде пример с Covid пандемията, от която обществото ни се е възстановило и се е върнало към нормалния живот. Освен това след тригодишна политическа нестабилност и поредица от предсрочни избори страната ни има редовно управление, макар непрекъснатите скандали около него да задълбочават кризата на доверие към институциите, политическите лидери и партии. Като нововъзникнали кризи Боряна Димитрова посочи продължаващата война в Украйна и новата между Израел и “Хамас”.

В заключение социологът заяви, че оценките за отиващата си година у нас са по-добри от предходната. “България се умори да бъде вечният песимист – както на Европа, така и на света”, добави тя.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Октомври започва с облаци, над Западна България до вечерта ще завали

В сряда минималните температури ще са от 5 до 10°, по морето и по-високи, в София – 6°. През деня облачността ще бъде разкъсана, над много райони значителна. Следобед на отделни места в Рило-Родопската област ще превали дъжд. През нощта срещу..

публикувано на 30.09.25 в 18:30

Две трети от пълнолетните българи страдат от наднормено тегло

Кръгла маса относно необходимостта от национална програма за борба със затлъстяването ще се проведе днес в Народното събрание. В експертен доклад на тема "(не?)Победимите пандемии – Затлъстяването" се посочва, че страната ни е на 5-о място в..

публикувано на 30.09.25 в 07:00

София е домакин на международно изложение за технологии в металообработката

В софийския Интер Експо Център от 30 септември до 3 октомври се провежда международното изложение MachTech&InnoTech, в центъра на което са машините и технологиите в металообработката. Продукцията си представят 150 изложители и над 500..

публикувано на 30.09.25 в 06:00