Австрийското правителство е съгласно да обсъди през 2024 г. премахването на проверките за български и румънски граждани и по сухопътните граници на Шенгенското пространство, при условие че България и Румъния изпълнят 5 ангажимента. Това пише в изявление към решението на Европейския съвет от 29 декември за отваряне на въздушните и морските граници на Шенген за двете страни. Документът от две страници е публикуван във вестника на ЕС.
Австрия заявява, че иска европейската гранична агенция да има "поне 3 пъти" по-голямо присъствие на българо-турската граница. "Фронтекс" трябва да засили присъствието си и по българо-сръбската граница, а Еврокомисията да финансира високопроходими машини, дронове и системи за наблюдение. Иска се засилване на граничния контрол между България и Румъния. София и Букурещ се съгласяват за пълно изпълнение на Дъблинския регламент за мигрантите. Допускат се внезапни проверки на австрийските летища за пристигащите от България и Румъния. Виена настоява и за обща дискусия в ЕС за функционирането на Шенгенското пространство.
Решението на Съвета на ЕС от 31 декември за влизането на България и Румъния в Шенген е от само два члена. Вторият е за визите за краткосрочно пребиваване, издадени до 31 март 2024 г. от България и Румъния за чужденци. Валидността им не се прекратява на датата на влизането в Шенген и с тях може да се преминава транзитно през другите шенгенски страни или да се остава на тяхна територия, но не повече от 90 дни в рамките на 180 дни. Това беше веднага посочено от британски медии като една от загубите за британците. Някои от тях са редували пребиваване в Гърция и в България, като ги редуват. Но вече на 90-я ден ще трябва да напуснат шенгенското пространство.
Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..