Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австрия, България и Румъния са съгласували 5 условия за сухопътния Шенген

Снимка: AP/БТА

Австрийското правителство е съгласно да обсъди през 2024 г. премахването на проверките за български и румънски граждани и по сухопътните граници на Шенгенското пространство, при условие че България и Румъния изпълнят 5 ангажимента. Това пише в изявление към решението на Европейския съвет от 29 декември за отваряне на въздушните и морските граници на Шенген за двете страни. Документът от две страници е публикуван във вестника на ЕС.

Австрия заявява, че иска европейската гранична агенция да има "поне 3 пъти" по-голямо присъствие на българо-турската граница. "Фронтекс" трябва да засили присъствието си и по българо-сръбската граница, а Еврокомисията да финансира високопроходими машини, дронове и системи за наблюдение. Иска се засилване на граничния контрол между България и Румъния. София и Букурещ се съгласяват за пълно изпълнение на Дъблинския регламент за мигрантите. Допускат се внезапни проверки на австрийските летища за пристигащите от България и Румъния. Виена настоява и за обща дискусия в ЕС за функционирането на Шенгенското пространство.

Решението на Съвета на ЕС от 31 декември за влизането на България и Румъния в Шенген е от само два члена. Вторият е за визите за краткосрочно пребиваване, издадени до 31 март 2024 г. от България и Румъния за чужденци. Валидността им не се прекратява на датата на влизането в Шенген и с тях може да се преминава транзитно през другите шенгенски страни или да се остава на тяхна територия, но не повече от 90 дни в рамките на 180 дни. Това беше веднага посочено от британски медии като една от загубите за британците. Някои от тях са редували пребиваване в Гърция и в България, като ги редуват. Но вече на 90-я ден ще трябва да напуснат шенгенското пространство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Завърши трето успешно плаване до Антарктида на НИК 421

Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската гара във Варна и беше посрещнат с военен ритуал.  Корабът е изминал 19 725 мили за 155..

публикувано на 12.04.25 в 11:02
Доц. Наум Кайчев

Работата на българо-македонската комисия по историческите въпроси е блокирана

Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от Скопие. По същество нямаше продуктивна атмосфера. Македонските колегиотказаха обсъждане на съвместни..

публикувано на 12.04.25 в 09:38

Агенция “Фич“ запази непроменен кредитния рейтинг на България

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива, предава БТА. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси..

публикувано на 12.04.25 в 09:20