От 20 до 28 януари римляни и гости на Вечния град могат да посетят изложбата "Красотата на римската мозайка (I-VI век). Открития в българските земи" на Катя Бадинска-Лекова. Експозицията е разположена в галерия "България" на улица "Монте Брианцо" 60 в историческия център на италианската столица. Организатор на събитието е Българският културен институт в Рим.
С рисуване Катя Бадинска-Лекова се занимава от 70-те години на 20-ти век, а първата й изложба е през 1981 година в София. Рисува с маслени бои, преминава към пастелни, а през последните години авторката твори и с акрилни бои върху стъкло. Има картини в частни колекции в България, Германия, САЩ.
Естетиката на старинната каменна облицовка, с фигурите и миниатюрите върху нея, отдавна вълнува съзнанието на Катя Лекова. Тя е химик и университетски преподавател по призвание, но и голям ценител на класическите произведения на изкуството. Самата тя знае колко труд и вдъхновение влага авторът, докато създава една своя творба, затова не иска да си представи, че някой ден шедьоври на античността, каквито са мозайките, ще изчезнат от земите ни. Посветила е много време и лични средства, за да обикаля и снима места, където има дори малки фрагменти от мозайките. Мисията й не приключва с това. След като ги заснеме, тя се опитва творчески да ги пренесе със специална техника върху стъкло, научаваме от материала на Гергана Манчева за Радио България. Още за уникалните творения на самобитната българска авторка ще научите от публикацията: Катя Лекова пресъздава римски мозайки върху стъкло от колекцията на Радио България.
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..