Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Визита на турския външен министър в София

Снимка: dps.bg

Външният министър на Турция е на официално посещение в България. В София визитата на Хакан Фидан започна вечерта на 29 януари със среща с подалия оставка председател на Движението за права и свободи (ДПС). Мустафа Карадайъ описа срещата като протоколна. "Обсъдихме добросъседските и приятелски отношения между България и Турция", гласи съобщението във Фейсбук. По информация на "24родопи", снощи гостът се е срещнал с номинираните за съпредседатели на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров в резиденцията на турския посланик.

В самия край на 2023 г. Фидан спомена името на своя секретар Мехмет Саит Уянък, бивш консул в Женева, като бъдещ посланик на страната в София. Срещата с ДПС е по-малко от месец преди националната конференция на партията, на която трябва да бъде избрано ново ръководство.

В София освен със своя български колега Мария Габриел, Фидан има предвидени разговори с представители на законодателната и изпълнителната власт в България, както и с Главния мюфтия.

Турция е вторият по големина вносител на стоки в България и четвъртият по обем търговски партньор. Отрицателното салдо в двустранната търговия нараства с бързи темпове през последните 4 години, надхвърляйки 1,8 млрд. евро, сочи информацията от Министерството на икономиката и индустрията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 68

В брой 68 на предаването слушайте: За нуждата от български училища зад граница и разрастването на училище „Чучулига“ във Великобритания – интервю с преподавателя по български език Валентин Кожухаров;  Животът на българите в Патагония е..

публикувано на 16.10.25 в 12:00

Етнографски форум в София събира изследователи от България и чужбина

Изследователи от България и чужбина се събират в София за научната конференция "Терени и посоки". Форумът ще се проведе на 16 и 17 октомври в сградата на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, съобщават домакините...

публикувано на 16.10.25 в 07:00

Българските ВВС отбелязват празника си

По повод празника на авиацията и българските ВВС днес, 16 октомври, от 09,00 ч. на Паметника на летеца на алеята на летците до Народното събрание в столицата ще бъдат поднесени цветя и венци, съобщават от Министерството на отбраната. Тържественото..

публикувано на 16.10.25 в 06:00